Emlékeztetőül: fiatal tanárnő - gyorsan romló idegrendszeri funkciók: beszédzavar, szellemi leépülés. Először daganatra gondolnak, majd felvetődik az agyi vasculitis (vaszkulitisz) - erre szteroidot kezdenek, de az állapot tovább romlik. "Nyomozás": sonka a hűtőben⇒neurocysticercosis. Napi 2 tabletta albendazol 2 hónapon át és teljes gyógyulás.
Galandféreg = cysticercosis= taeniasis: két galandféregfaj, a horgasfejű galandféreg (Taenia solium) és a simafejű galandféreg (Taenia saginata) által okozott betegség. Mindkét bélélősködőt a XVIII. sz.-ban azonosították.
A simafejű galandféreg különböző méretű ízekből álló szalagféreg, az ízek számától függően a hossza 4 és 12 méter között lehet. A féreg feji és nyaki végét követik a szélességüknél kétszer-háromszor hosszabb ízek. Az ízek közepén hosszirányban végigfut egy u.n.cső, amelyben a peték vannak. A sötétbarna színű, 31-38 µm (a méter milliomodrésze) átmérőjű petékben lárvák vannak. A peték az emberi széklettel távoznak. A horgasfejű galandféreg testfelépítése hasonlít a simafejű galandféregéhez, annál kisebb, 2-6 méter hosszú. Az állatok által a takarmánnyal együtt bekebelezett petékből a bélcsatornában a lárvák kibújnak, és a véráram útján eljutnak az izmokba. Az izmokban betokozódva borsókává alakulnak. A horgasfejű galandféreg köztigazdája a sertés, amely szintén az ember által ürített petéktől fertőződik. Az emberbe a fertőzött állatok húsával jut be a féreg, ha a hús nyers vagy nincs jól átsütve. A borsókás hús fogyasztása után nyolc-tizenkét héttel fejlődik ki a galandféreg a vékonybélben, s ezután jelennek meg a féregízek a székletben.
Utolsó kommentek