Légzési elégtelenség
2007.07.04. 13:12 | zslog | 4 komment
Címkék: tüdő légzés lélegeztetés oxigén
A légzési elégtelenség az intenzív osztályos kezelés egyik legfontosabb és leggyakoribb indoka. A légzési elégtelenség a szervezet oxigénhiányához és/vagy a vérben lévő széndioxid felszaporodásához vezet. A légzési elégtelenség oka lehet: 1. a légzőfelület=tüdő károsodása; 2. a légzőizmok károsodása; 3. a légzést vezérlő agyi központ károsodása. 4. légzési elégtelenséget okozhat még olyan léguti betegség, mely a levegőnek a tüdőbe jutását akadályozza meg. 5. Mellkasi sérülések bizonyos formái is légzési elégtelenséggel járnak. A lista közel sem teljes.
A légzési elégtelenségben szenvedő beteget lélegeztetni szükséges, amig ezen kiváltó okot/okokat meg nem szüntetjük.
1.A légzőfelület csökkenését okozza: gyulladás, mely lehet heveny - hétköznapi nevén tüdőgyulladás - pneumonia és lehet idült, mely leggyakrabban hörghurut -krónikus bronchitis - formájában jelenik meg és a dohányzás okozza. A heveny gyulladás okozta izzadmány a tüdő léghólyagocskákban akadályozza az oxigén levegőből vérbe jutását. Minél kiterjedtebb a tüdőgyulladás, annál súlyosabb lehet az oxigénhiány. Egy ideig a szervezet képes a légzőfelület csökkenésével járó oxigénhiányt a légzészám növelésével (a maradék, egészséges tüdőrészekben fokozott gázcsere történik) csökkenteni, de ez hamar a gyulladás által egyébként is legyengített szervezet kifáradásához vezethet. Az idült hörghurut esetén a légutakban váladék szaporodik fel: ez a váladék akadályozza a levegőnek a tödőbe jutását. Tüdőkárosodás bekövetkezhet pl. tüdőszövetre ható és azt károsító anyagok belégzésekor: pl. szilikózis. Az. u.n. tüdőtágulás -emphysema - előrehaladott formájában igen gyakran okoz légzési elégtelenséget. Ebben az esetben a tüdő léghólyagocskák károsodnak. Könnyű belátni, hogy egy szőlőfürtnyi szőlőszem felülete nagyobb, mint egy ugyanolyan térfogatú alma felülete. 2. Légzőizmok károsodását okozhatják bizonyos izombetegségek és a perifériás idegrendszer károsodását jelentő u.n. neuropathiák. Talán ide sorolhatók a gerincvelőbetegségek: a légzőizmok beidegzése károsodik. Tipikus példa: a gerincsérülés: ha a felső mellkasi vagy a nyaki szakasz sérül meg, a légzőizmok beidegzése károsodik. A IV. nyakcsigolya magasságában lép ki a gerincvelőből a rekeszizmot beidegző ideg. Ha ebben a magasságban vagy e felett lép fel a gerincsérülés, a légzőizmok teljes egészében megbénulnak. 3. A központi idegrendszer károsodása: agyvérzés, szélütés - stroke következtében az agy nyúltvelői részében lévő légzőközpont károsításával okozhat légzési elégtelenséget. 4. Leggyakrabban gége betegség: vizenyő, gyulladás. Előfordul még légcsőszükület: pl. a légcsövet kívülről összenyomja valami: pl. golyva vagy daganat. Ilyenkor a szűkület megszüntetésével a légzési elégtelenség is megszüntethető. 5. Mellkasi sérülések közé tartozik pl. a sorozatos bordatörés, a szegycsonttörés, stb.
Egy ilyen intenzív osztály lehetne minden hazánkban dolgozó intenzíves szakember álma.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Orosz Viktória · http://cogito.blog.hu 2007.07.09. 08:17:16
zslog · http://lata.blog.hu 2007.07.09. 11:37:12
Méhenkívüli 2007.07.19. 15:30:10
Jómagam időnként nehezebben kapok levegőt, legalábbis úgy érzem, mintha így lenne. Úgy vettem észre, főleg az idegesség okozza, meg az, ha elkezdek figyelni rá (mert mondjuk eszembe jut, hogy volt már olyan, hogy nehezebben kaptam levegőt).
Szerinted lehet, hogy simán bebeszélem magamnak?
Minden jót, g
Utolsó kommentek